Producenci pojazdów ciężarowych dużą uwagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa kierowcy, która odgrywa kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i życia. Stworzenie i wykorzystanie nowych rozwiązań w tym zakresie, które zwiększają bezpieczeństwo, jest jednym z głównych czynników decydującym o zakupie konkretnej marki tego typu pojazdów. Z tego względu dużą popularnością cieszą się między innymi rozwiązania wykorzystywane w ciężarówkach i tirach Scania.

Scania oprócz standardowych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem takich jak elektroniczny układ sterowania hamulcami EBS czy elektroniczny program stabilizacji ESP wykorzystuje również inne rozwiązania w swoich pojazdach, aby poprawić tym samym jakość, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Jest to na przykład układ monitorowania ciśnienia w oponach TPM. Pozwala on na kontrolowanie spadku ciśnienia w którejkolwiek oponie, poprzez automatyczny system alarmowania w trakcie jazdy. Prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne zarówno dla zachowania odpowiedniej przyczepności jak i zachowania optymalnego oporu toczenia, a także ma wpływ na zużywanie się samej opony. Dlatego wspomniany system jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem i wykorzystywanym we wszystkich samochodach ciężarowych tego producenta posiadających jedną oś napędzaną.

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem okazują się być kamery umieszczone zarówno w przedniej, jak i w tylnej części pojazdu. Obraz z kamer jest widoczny tuż przed oczyma kierującego, dzięki czemu może on na bieżąco kontrolować to co dzieje się na drodze, a jednocześnie z dużo większą łatwością wykonywać różnego rodzaju manewry takie jak cofanie, czy parkowanie.

W przypadku bezpieczeństwa ważną rolę odgrywa także to, w jakim stanie znajduje się kierujący pojazdem. Nie chodzi w tym wypadku tylko i wyłącznie o wypoczęty organizm, ale także o niepozostawanie pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Scania w związku z tym oferuje blokadę alkoholową, która jest zsynchronizowana z silnikiem. Jeśli kierowca podczas dmuchania jest pod wpływem alkoholu, zapłon zostaje zablokowany i dalsza jazda nie jest możliwa.