Bezpieczeństwo w pojazdach samochodowych związane jest nie tylko z wyposażeniem takiego pojazdu w odpowiednie układy bezpieczeństwa, ale także w akcesoria, które pomagają w kryzysowych sytuacjach ograniczyć ryzyko i zwiększyć bezpieczeństwo, pojazdu, kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jakie to akcesoria?

Ważne jest między innymi wyposażenie pojazdu w skrzynie narzędziowe, tak aby kierowca mógł odpowiednio naprawić dające się nareperować usterki lub wykorzystać inne akcesoria, które w takich skrzyniach są przewożone. Mogą być to na przykład pasy transportowe czy narożniki. Takie skrzynie są wykonywane z trwałego i wytrzymałego materiału i dodatkowo zabezpieczone uszczelkami chroniącymi przed przedostawaniem się wody. Skrzynie tego rodzaju posiadają różne wymiary, od których uzależniona jest cena za produkt.

Kolejne niezbędne akcesoria to między innymi tablice i oznaczenia. Należy pamiętać, że im lepiej oznakowany jest pojazd, tym zwiększa się bezpieczeństwo zarówno samego pojazdu, jak i innych uczestników na drodze. Pojazdy ciężarowe są zatem odpowiednio oświetlane różnymi reflektorami i lampami, ale także powinny być dobrze oznakowane. Pomagają w tym różnego rodzaju tablice informacyjne czy naklejki, które wyróżniają się z daleka, a także informują czy to o przewożony załadunku, czy są z kolei tablicami ostrzegawczymi.

Tak jak tablice i oznaczenia warto zaopatrzyć tir także w akcesoria wzmacniające mocowanie ładunków. Nieprawidłowo przymocowany ładunek może stanowić duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędne jest wyposażenie pojazdu w pasy transportowe, napinacze, siatki zabezpieczające czy maty antypoślizgowe.

Podstawą są również takie akcesoria jak gaśnica, apteczka, trójkąty ostrzegawcze, a także różnego rodzaju artykuły BHP takie jak odzież robocza, rękawice ochronne, kaski i inne przydatne akcesoria. Warto zakupywać je tylko u sprawdzonych dostawców, a przy zakupie kierować się w pierwszej kolejności jakością produktów potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami.